Ženy renesanční Itálie: příběh tří Lucrezií

Řekněme si to na rovinu – renesanční Itálie byla místem, ze kterého by se každé současné feministce zježily všechny chlupy – a nejen feministce. Patriarchát se vší parádou, ženy byly právně zcela podřízené mužům – nejprve otci a pak manželovi. I tady ovšem platila jedna odvěká pravda – a sice, že za každým výjimečným mužem stojí výjimečná žena.

Ano, všichni ti úžasní malíři, básníci, filozofové a politici měli své maminky, v mnoha případech pak také sestry, manželky a milenky. Ženy, které v jejich životě hrály zatraceně důležitou úlohu. Ženy, bez nichž by nebyli tím, kým byli. Dvě takové si představíme v dnešním článku. Především poslední zmiňovaná si pak zaslouží mimořádnou pozornost.

Chcete poznat renesanční Ženu s velkým Ž – a navíc mrknout na skok do Florencie? Pokud ano, čtěte dál – o tom, jaké osudy se mohou skrývat za půvabným jménem… Lucrezia.

Hned na úvod nutno podotknout, že Lucreziemi se to v dějinách renesanční Itálie jen hemží – to jméno bylo tenkrát zkrátka v módě. Vsadím se, že většina z vás si ovšem na prvním místě představí jednu konkrétní. Pojďme se právě na ni podívat společně:

Lucrezia číslo 1

Představte si, že jste zatraceně hezká a zatraceně bohatá Římanka. Vlastně  máte jen jeden problém – příbuzné-ukázkové parchanty. Váš otec je kardinál – a notorický děvkař plus zločinec s dosti širokým záběrem deliktů všeho druhu. Navzdory tomu – nebo díky tomu? – to dotáhne až na papeže. A vy jste papežská dcerka.

Táta je to ale vzorný, o to žádná. Jakkoli jako kněz stojí za starou bačkoru, o rodinu se umí postarat. Včetně vašeho bráchy-kardinála, který je celý tatínek – a bratrovrah k tomu. Tedy on má těch vražd na svědomí samozřejmě víc, abychom mu nekřivdili…

Vás se všichni snaží výhodně provdat – a pokud se najde manžel výhodnější než ten první, tak i výhodně rozvést. S taťkou-papežem to není žádný problém. Nebo případně výhodně ovdovět, pokud už ten rozvod ani táta zařídit nedovede. A když se manželovi nechce umřít, je potřeba mu trošku pomoct. Nevadí, brácha se postará.

Vy pak do dějin vstoupíte jako symbol všeho, co bylo v renesanční Itálii zkažené – jakkoli dost možná poněkud nezaslouženě.

Asi už tušíte, o tom mluvím. Ano, byla to… Lucrezia Borgia.

Předpokládaný portrét Lucrezie Borgii. Mám ho odsud.

Možná jste teď zklamaní, protože jste chtěli číst o poněkud jiném druhu žen. Nebojte, právě se k nim dostáváme:

Lucrezia číslo 2

Představte si opět, že jste neuvěřitelně krásná. Navíc žijete ve městě, které je intelektuálním a kulturním srdcem Evropy – a krásu tu dovedou ocenit jako nikde jinde.

A co víc, bláznivě se do vás zamiluje prvorozený syn nejbohatšího bankéře ve městě, který na první pohled sice není úplný playboy, ale zato je chytrý, zábavný, vzdělaný – a píše vám úžasné verše.

Vy roztajete jako zmrzlina. Váš život je jedna velká party, ostatně ve vašem městě lidi slavit opravdu umí – a váš milý to platí. Chybí vám ještě něco ke štěstí?

No… dost. Především se za svou lásku nemůžete provdat, jste totiž zchudlá šlechtična a jeho rodina pro něj vyhlíží výhodnější partii.

Věc se vyřeší tak, že vás vdají za o dost staršího obchodníka, jehož hlavní přednost spočívá v tom, že hodně cestuje. O panenství vás musí samozřejmě připravit on, ale pak odjede a vás čeká mnohem víc volnosti – a legrace.

Jen váš milý na vás nemá tolik času, kolik byste si přála, jako správný renesanční člověk má milion zájmů – a povinností. Jen básně pro vás píše dál – a váš portrét opatruje až do konce svého života, jakkoli mu to nebrání běhat i za spoustou jiných žen.

Po jeho smrti nastanou zlé časy. Celá ta umění a krásy-milovná civilizace se hroutí pod náporem náboženského fanatismu. Umělecká díla hoří na náměstí. I vaše portréty. A vy se na to vše musíte dívat.

Do dějin vstoupíte jako osudová láska a poetická Múza Lorenza de’Medici, řečeného Lorenzo Nádherný, jednoho z největších mužů florentské renesance. A taky jako svého času nejkrásnější dívka ve městě. Jakkoli se nedochoval ani jediný portrét, o kterém by se s jistotou vědělo, že jste na něm vy.

A jak zní jméno této renesanční femme fatale? Lucrezia Donati, provdaná Ardinghelli.

Alegorie Síly na jednom z obrazů Sandra Botticelliho. Dle některých autorů patří tato tvář Lucrezii Donati. Obraz mám odtud.

Takže tu máme osudovou krásku. Ale… co takhle něco ještě zajímavějšího?

Lucrezia číslo 3

Představte si, že… no, vyložená krasavice nejste. Zato jste ale pozoruhodně chytrá, máte skvělé vzdělání – a navíc diplomatické schopnosti, obchodního ducha a literární talent. Krom toho jste neobyčejně schopná a silná osobnost.

Jo, laskavá a taktní  jste taky, ale možná si říkáte, že s podobnými vlastnostmi budete mít v čistě patriarchální společnosti, jakou renesanční Florencie přes veškerou svou pokrokovost byla, spíš potíže.

No, nemusíte – pokud vám rodina vybere manžela, který je sám dost chytrý na to, aby dovedl ocenit, jaký poklad ve vás má. Pak i v dohodnutém manželství z rozumu postupně vykvete vzájemná úcta a náklonnost.

Rodíte mu děti (celkem pět) – a samozřejmě skvělé a chytré, protože vy sama jste skvělá a chytrá, staráte se o domácnost (na což ale máte k ruce spoustu služebnictva) – a zvládáte toho i mnohem víc.

Když je manžel nemocný – což je dost často – zastupujete ho v obchodních i jiných záležitostech. Postupně se stanete do značné míry jeho pravou rukou – a moudrou rádkyní. Tou budete později i svému synovi. Lidi, co od vašeho muže něco potřebují, často píší raději vám, vědí, že se svěřují do dobrých rukou.

Krom toho píšete básně, docela vám to jde – a nezapomínáte podporovat i jiné literáty. Navíc se pustíte i do vlastního podnikání. Provozujete lázně, se kterými nejdřív získáte zkušenosti jako klientka (trpíte ekzémem) – a i tady se vám daří.

Jo, sem tam i trochu ujedete, třeba když vybíráte synovi manželku – ale celkově vzato na sebe můžete být hrdá. Umíráte milovaná a vážená, zatímco vaše Florencie jen kvete.

Do dějin vstoupíte nejen jako matka Lorenza Nádherného, který byl jen tak mimochodem chytrý a literárně nadaný po vás – ale taky jako moudrá rádkyně jeho i jeho otce, básnířka a podnikatelka.

Jméno téhle výjimečné ženy zní Lucrezia Tornabuoni, provdaná de’Medici. A právě ona byla onou velkou ženou, která stála za velkým mužem jménem Lorenzo.

Lucrezia Tornabuoni na portrétu od Domenica Ghirlandaia, obraz mám odtud.

Na závěr bonus – pokud chcete vidět další Lucreziin portrét přímo, navštivte florentský kostel Santa Maria Novella. Zdejší hlavní kaple patřila právě rodině Tornabuoniů, maloval ji nám už známý Ghirlandaio (mimochodem za asistence svého učně, jistého nezvedeného výrostka jménem Michelangelo Buonarotti)  – a dle mnohých autorů se zde nachází portrét naší Lucrezie.

Naše Lucrezia by měla být ta druhá zprava.

Tohle vyobrazení najdete ve většině literatury. Místní průvodce mi ale přímo v dotyčné kapli tvrdil, že Lorenzovu maminku můžeme vidět i na jiné fresce. Měla by to být žena v černém na obraze níže. Což by dávalo smysl, byla ostatně vdova. Je ale pravda, že nikde jinde jsem se s tímhle tvrzením nesetkala. Na druhou stranu pán působil, že ví, co říká. Takže… těžko říct.

Milí čtenáři, prozatím se s vámi loučím – a nezapomeňte, až zase jednou narazíte na nějakého výjimečného muže, uvědomte si, že za ním s největší pravděpodobností stojí i výjimečná žena – jako byla ta, o které byla právě řeč. Buona serata!

Julie Křivánková
Julie pro přátele, Alena pro úřady - a pro čtenáře především... Historička na cestách, bláznivě zamilovaná do Francie a Itálie. Ukazuju všem zvídavým lidem, že dějiny nejsou telefonní seznam událostí a letopočtů, ale nevyčerpatelný zdroj inspirace, zábavy a poznání. Píšu o historii, která dokáže být fascinující – bez překrucování a zároveň s lehkostí. Více o mně si můžete přečíst tady>>
Komentáře
  1. Daria napsal:

    Moc zajímavé a inspirativní čtení, děkuji za něj! Ženy v renesanci, to je téma, o kterém se moc ráda dozvím víc. A Lucrezia Tornabuoni jen krásně potvrzuje, že za každým velkým mužem … 🙂

    • Julie Křivánková napsal:

      Děkuju moc, o ženách jako byla Lucrezia se tu určitě brzy objeví další články. V poslední době mám totiž pocit, že se mnou ti Florenťané a Florenťanky snad bydlí 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.